A lovasok oldala!!

Csak a ló!!! szivünk lelke a lovak

Lovaglás

 Pataky Kata: A kettős Futószárról
A Kettős Futószárnak számtalan előnye van, és ráadásul a vele való munka nagyon élvezetes. Egy kis plusz, amit beépíthetünk a mindennapok néha monoton edzései, foglalkozásai közé. A Kettős Futószár funkciója az, hogy a lónak egyensúlyt ad, s mivel a kengyeleken van átfűzve, így ugyanott helyezkedik el, mint ahol a lovas lába, ezért szinte minden lovaglási feladatot szimulálni lehet vele lovas nélkül is. Ezért nagyon jól használható sérülések utáni rehabilitáció során is, amikor a lónak már kell mozognia, de lovas még nem ülhet rá...

Alapvető tudnivalók a tereplovaglásról (Részlet Szűcs-Gáspár Kinga: Mindent a lovaglásról című könyvéből)
A fiatal kora ellenére igen nagy lovas tapasztalattal bíró Szűcs-Gáspár Kinga munkája nem csupán azoknak kíván segítséget nyújtani, akik most teszik meg az első lépéseket. A nélkülözhetetlen elméleti alapok mellett számos praktikus tanáccsal látja el azokat is, akik már nem tekinthetők kezdőnek.

Néhány gyakorlat (Részlet Szűcs-Gáspár Kinga: Mindent a lovaglásról című könyvéből)
Az egyensúly megtalálása, A lovas érzés keresése, Független kezek, Mélyebb ülés, Mélyre a sarkakkal!, Tanácsok kezdőknek.

Hogyan válasszunk gyerektábort?
Mik azok a kritériumok, amit egy szülő felállít (akár nem is teljesen tudatosan), amikor tábort keres a gyermekének? Mi az, amire nekünk, mint lovas táborszervező, oda kell figyelnünk?

Lovaglás a hidegben
Egy régi mondás szerint: "nincs rossz idő, csak rossz ruha". És igazuk is van azoknak a kalandoroknak, akiket semmi sem láncol a meleg kályha mellé. 

Pattanj nyeregbe! - Hogyan bánjunk a lóval
Nem a véletlen sodort az egyetemi évek alatt a Tien Shanba.
Kulturális antropológia szakos hallgatóként kitaláltam magamnak, hogy nem az egyetemi tanszék által szervezett kutatási projekteken unom halálra magam, hanem az ázsiai lovasnomád népek hagyományait kutatom majd.

Irány a természet! 
Az augusztusi kánikulai forróság után felüdülésnek hat a "vénasszonyok nyara", vagyis a szeptember enyhe időjárása, simogató napsugarai. Leszámítva azt a szomorú tényt, hogy a szeptemberrel végérvényesen befejeződött a vakáció és a nyaralások ideje, a lovasok számára a koraősz még sok örömöt tartogat.

Miért kellenek lovastúra útvonalak Magyarországra?
Ahhoz hogy a lovaglóközönség figyelmét elnyerjük akár belföldi akár külföldi vonatkozásban, szükség van lovastúra útvonalak kialakítására. Ennek fokozatos kiterjesztésével hozzácsatlakozhatna szomszédos országaink lovas útvonalaihoz, ezzel létrehozva egy integrált nemzetközi lovastúra útvonalat. Nézzük meg a brit példán keresztül ennek fontosságát.

Lovastípusok :-)
Angol stílusú hobbylovas, Nagyonlaza Westernlovas, Díjlovas, Lótartó hobbista, Lótartó hobbista, Profi bérlovas, Csikós, Vagány Ugrólovas, Öttusalovas, Zsoké

Lónevek és jelentésük

Érdektelenség a lovaglás iránt 
Siralmas helyzet, ha egy település a lakosság érdektelensége következtében a helyi lovas iskola vagy lovastanya néhány egyedből álló lóállományát sem tudja foglalkoztatni. A gazdának kell lovait lelovagolni, vagy vezetéken, esetleg szabadon állományát magával terepre vinni, mert az 1-2 bennfentes segítő (ingyen lovas) kivételével csak elvétve vetődik valaki (fizető lovas) az istállójába. Sokszor a reklám is hatástalan. Legtöbben csak a telefonálásig jutnak, soha nem érnek oda az istállóhoz.

A lovaglásról
Aki valaha is ült már lovon, átérezhette a ló és lovas közötti meghitt viszony csodálatos hangulatát. Évezredeken keresztül életünk, közlekedésünk szerves része volt a ló, csak a történelmi távlatban közelmúltnak tekinthető 80-100 évben szorult vissza mindennapos társból sporteszközzé.

Hasznos tanácsok tereplovagláshoz
Ló és lovas számára nincs is szebb dolog, mint egy kikapcsolódást jelentő tereplovaglás. De érdemes az első alkalommal kicsit óvatosabbnak lennünk, hiszen azok a lovak, melyek több hónapja mindennapjaikat egy poros fedelesben töltik, mesterséges megvilágításnál, különösen felszabadultan viselkednek, ahogy ismét kikerülnek a szabadba. Különösen azoknál a három-, négyéves lovaknál kell odafigyelni, amelyek első lépéseiket a nyereg alatt a négy fal között tették meg.

Lókiképzés, a lovak viselkedése

 Erőszakmentes lókiképzés
Az erőszakmentes lókiképzés az elmúlt évtizedekben forradalmasították a lovas tevékenységek összes területét a hobbilovaglától a versenysporton át a cirkuszi képzésig. Hazánkban az elmúlt években kezdett el terjedni a hozzáállás. Külföldi (elsősorban amerikai) szakemberek írák le és foglalták az erőszakmentes lókiképzés tudományát rendszerbe, az egyik legeredményesebb és legszínvonalasbb iskola Monty Roberts nevéhez kötődik. Monty módszere a ló és az ember kommunikációján alapszik.

Hogyan tanítsuk lovainkat? 
A lovak és az emberek közös világában nagyon sok az egymás melletti elbeszélés, aminek az oka általában az, hogy gyakran a két fél nem érti meg egymást. Ha a ló nem érti meg az embert, akkor idegessé, menekülővé, védekezővé, extrém esetben támadóvá válik. Az ilyen lovakból lesznek a rohanós, megugrós, rúgós, harapós, keményszájú, …stb., egyszóval az „elrontott lovak”.

A lovak viselkedése (Részlet Szűcs-Gáspár Kinga: Mindent a lovaglásról című könyvéből)
Mindenkinek, aki lóhátra ül, lovat hajt, vagy akármilyen más módon lovakkal foglalkozik, figyelembe kell vennie azt, hogy a ló egy másik élőlény. Sem gazdáját, sem elhelyezését, sem az általa végzett munkát vagy szakágat nem válogathatja meg: végzi a rá kirótt feladatot és hűen szolgálja az embert. Ezért fontos, hogy a lovat ne sporteszközként, hanem sporttársként kezeljük, és mindig tartsuk tiszteletben azokat a szempontokat, amelyek életminőségére és élettartamára jellemzőek.

Ha a ló azt mondja: "Nem!"
Ki szeret hátramaradni a kilovagláson, mert a ló egyszerűen nem hagyja hajtani magát? A díjlovagló négyszögben "csoszogni" szintén nem kellemes. Ugrás előtt a ló egyre lassul ahelyett, hogy húzna az akadályra, mi lehet vele?

Miért bakkol a lovam? 
Bár a ló és a lovas kényszerű elválása az esetek többségében nem jár feltétlenül lábtöréssel, természetesen érdemes igyekezni a bakkoló ló hátán is fent maradni 
A jó lovasok még ennél is többet tudnak - leszoktatják a lovat erről a kellemetlen szokásáról. A legjobb lovasok azonban azok, akiknél a ló meg sem próbál bakkolni vagy épp ágaskodni. 

Futószárazás
Éppen a talajmunkában - márpedig a futószárazás a sok talajmunka-technika egyike - játszik nem lebecsülendő szerepet minden kiképzési tevékenység nevelési aspektusa, főleg a dominanciakérdések tisztázása, és annak módjából, hogyan viszonyul egymáshoz a ló és a lovas, milyen célkitűzéssel jár el a futószárazó személy, hogyan próbálja meg érvényesíteni a kívánságait.

Csikók "munkában"
A csikókkal való foglalkozást nem lehet elég korán elkezdeni. Ráadásul minél előbb hozzászoktatjuk őket az emberekhez és bizonyos feladatokhoz, annál könnyebb lesz a dolgunk a későbbiekben.

Így látnak a lovak
A lónak, mint zsákmányállatnak lehető legszélesebb területet kell átlátnia, hogy a veszélyeket minden irányból észlelhesse. Legelés közben csupán a fej kis fordításával egész környezetét belátja. A szemek a fej két oldalán helyezkednek el, így látótere igen széles, de csak a közvetlenül előtte levő V alakú mezőt látja mindkét szemével, csak itt képes felmérni a távolságot. Az oldalsó területeket egy szemmel látja, itt nem lát élesen, de a legapróbb mozgásokat is érzékeli.

Miért tudnak állva aludni a lovak?
Nekünk, kétlábon járó élőlényeknek meglehetősen furcsa lenne, ha állva kellene aludnunk - főleg akkor, ha nincsen a közelünkben valamilyen alkalmatosság, aminek támaszkodhatunk -, hiszen testünk nem ehhez a pihenési formához alkalmazkodott, alátámasztása és anatómiája nem teszi lehetővé, hogy kényelmesen álldogálva szenderüljünk álomba. A ló - és még más nagytestű háziállat, például a szarvasmarha - azonban tőlünk eltérő testfelépítése miatt alkalmas arra, hogy álló helyzetben pihenje ki magát. Mégis hogyan képes erre?

Hogyan lehet lovunkat hozzászoktatni a vízhez
Vannak olyan lovak,amelyek még a legkisebb tócsa láttán is úgy állnak, mintha földbe gyökerezett volna a lábuk.A legszívesebben megfordulnának és futásnak erednének. Akinek egy olyan lova van,amelyik fél a víztől, mindenképpen óvatosan kell azt elkezedenie, hogy négylábujának ezt a félelmét kezelni tudja.

   

Lovas élmények

Egyre több a ló
"Te híztál szombat óta: nem hallod, mekkorákat nyög a ló alattad? Ezt kérdezi az oktató, teljesen komoly képpel. A vékony kisfiú pedig előrehajol a nyeregben, megkapaszkodik a ló nyakában, és aggodalmaskodva nézi Lenke száját, mert eddig valahogy nem hallott nyögést." Aztán észreveszi az arcokon, hogy ez vicc volt. Így vezették rá egy feladatra.

Miért éppen Mongólia?
Amikor a családnak bejelentettük, hogy Mongóliába készülünk lovastúrára, hát... nem fogadták kitörő örömmel. Az érzelmektől sem mentes, előtörő szavak-mondatok között gyakran szerepeltek a következők: messze van, költséges, itthon is tudunk lovagolni, és amúgy is, miért nem fejezzük már be? (a többiről már nem is beszélve...)

Gyergyószárhegyi lovastanya: közadakozásból és alapítványi segítséggel az árvákért
A magyar lovas társadalom közadakozásából sikerült megvenni egy valamikori t.sz. szarvasmarha istállóját és az azt körülvevő területet a Dévai Szt.Ferenc Alapítvány gyermekei számára.

A ló szaga
Eléggé meghatározóak a szagok és az illatok az életemben. Van, aki vizuális típus, én túlnyomórészt az orrommal tájékozódom…

Gyermeklélek
Már az elején kiszúrtam. Pontosabban nem én, hanem a bennem élő gyermeklélek, aki a tudatom mélyén lapul és lesi a lehetőséget, amikor előrukkolhat valami meglepővel, valami egyedivel, álomszerűvel, világrengetővel – vagy esetleg csak örömmel észrevehet egy másik gyermeklelket.

Csillagszórók az éjszakák
Augusztus 20 – ismét. És én a lakásban ülök, sötétben, mert a vihar elvitte a világítást az egész kerületben. Csak a villámok fénye hasít bele a sötétbe újra és újra. Egy régi augusztus 20-ra gondolok. Ahol a lovak is ott voltak. Vagy mégsem?

Tizenhat éves lovasoktató
Pál Adrienn egyedi eset a sportolók történetében. Négyéves kora óta a lovak szerelmese, s az országban egyedül tizenkét évesen rajtengedélyvizsgát tett, amely oktatásra jogosítja fel.

Kurzus a jerezi Királyi Spanyol Lovasiskolában
Amikor 1996-ban családommal először láttam a jerezi Spanyol Lovasiskolát bemutatózni a bécsi Stadthalle-ban, álmomban sem mertem volna arra gondolni, hogy egyszer azokon a lovakon lovagolhatok majd, de már akkor egy életre elragadott különös varázsával.

Három évem a spanyol ló közelében
Gyerekkorom óta lovak között élek, de először 1996-ban a bécsi Stadthalle-ban láttam élőben spanyol lovat, amikor a jerezi Királyi Spanyol Lovasiskola bemutatózott 30 lovával és 20 lovasával. Itt kezdődött az ellenállhatatlan vonzalom.

lovas felszerelések

A lovas felszerelések ápolása (Részlet Szűcs-Gáspár Kinga: Mindent a lovaglásról című könyvéből)
A lovas felszerelések ápolásának éppolyan természetesnek kell lennie, mint annak, hogy mi is tiszta ruhában járunk. A rendszeres és szakszerű ápolás egyrészt a kulturált kinézetet, másrészt a felszerelések tartósságát, azzal együtt a biztonságos lovaglást szolgálja.

Fáslik és ínvédők
Való igaz, hogy a ló "lelke" a lába, hiszen bármilyen felmerülő probléma esetén haladéktalanul abba kell hagynunk a lóval való munkát, és pihentetni mindaddig, amíg a láb teljesen rendbe nem jön. 

A kengyel története
Némi megdöbbenéssel értesülünk, hogy az ókori Görögország és Róma lovasai nem éltek kengyellel. Ha csatába lóháton rontottak, combjukkal szorították, és remélték a legjobbakat.

Kantár a fejen
Milyen kantárhoz milyen zabla illik, és persze az sem mindegy, hogy az adott zablát hogyan csatoljuk fel a kantárra és helyesen állítjuk-e be a ló fejére. Ugyanis hiába jó a kantár és hiába megfelelő a zabla minősége és típusa - helytelen kantárbeállítással az egész nem ér semmit, sőt, többet árthatunk vele, mint ha netán egy durvább zablát alkalmaznánk, de helyesen.

Zablák minden mennyiségben
Zablából annyiféle van, mint égen a csillag, ami persze nem könnyíti meg a vásárló kedvű lovas dolgát. A gyártók hirdetéseitől, az oktatók tanácsaitól és a lovastársak jószándékú ötleteitől elbizonytalanítva sokan egyszer ezt, másszor azt a szerkezetet próbálják ki.

Stübben úr Budapesten
Az Utazás 2001 kiállítás alkalmával hazánkba látogatott a világhírű német nyeregkészítő cég vezetője, Stübben úr, aki a lovas pavilonban külön standon fogadta az érdeklődőket, és válaszolt a kérdésekre.

Első lépések a lovasvilágban - A lovas öltözet
Optimális világban a lovas ruházata csizmából, ehhez illő lovaglónadrágból, elegáns, az évszakhoz illő felsőruházatból, kesztyűből és három pontos rögzítéssel ellátott fejvédőből állna.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 16
Heti: 108
Havi: 666
Össz.: 322 605

Látogatottság növelés
Oldal: Lovaglás,lókikébzés
A lovasok oldala!! - © 2008 - 2024 - alovak.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »