A nemzetközi szaksajtó már tudni véli, hogy Overdose idei első versenyét április 17-én Milánóban futja, ám a PannoniaOverdose.hu kérdésére Mikóczy Zoltán a helyszínt és az időpontot is cáfolta.
Annál is inkább, mert az említett napon nincsen Overdose számára megfelelő verseny Milánóban, csak egy héttel korábban vagy később. Mikóczy azt is elmondta, nem az első idei verseny rangja vagy díjazása a fontos, hanem, hogy megfelelően illeszkedjen Overdose tavaszra tervezett programjába.
Az elmúlt napokban a legnagyobb angol és német lóverseny szaklapok ismét fokozott érdeklődést mutatnak Overdose iránt.
A Racing Post és a Galopp Online is tényként közölte, hogy Overdose április 17-én Milánóban egy Listed versenyben kezdi a szezont.
Az ugyan már korábban felmerült, hogy valahol a közelben, Közép-Európában kezdjen, de, ha jól tudjuk konkrét versenyt és dátumot még ti sem határoztatok meg...
Sőt, ez a dátum rájuk hivatkozva már cseh és szlovák lóversenyportálokon is megjelent. Azonban Milánóban ezen a napon nem tartanak ezer méteres versenyt.
Én ma jutottam hozzá az áprilisi versenykiíráshoz, e szerint pedig egy héttel később, április 24-én futják ezt a bizonyos Listed kategóriájú ezer méteres versenyt, 66 ezer eurós összdíjazással. Valamint egy héttel korábban, április 10-én rendeznek egy szintén ezer méteres, 27 ezer eurós összdíjazású versenyt. Ha Milánóban gondolkoznánk, mint az első lehetséges helyszínen, akkor vagy ez előtt a rebesgetett dátum előtt, vagy utána futhatna egy héttel. Ennél biztosabbat nem mondhatok, hiszen nem is tudok, mivel csak ezekben a hetekben válnak elérhetővé az egyes pályák tavaszi versenykiírásai. Március végére már mindent tudni lehet majd.
Úgy szeretnénk Overdose idei versenyprogramját összeállítani, hogy nem az elsőtől kezdjük a további versenyek felépítését, hanem a célul kitűzött nagyobb versenyek elé keresünk megfelelő futamokat. A legnagyobb versenyek időpontjai ugyanis nem nagyon szoktak változni, így a két csúcspont, az ascoti meeting és az őszi párizsi verseny hétvégéjének időpontjai elég biztosak. Az őszre még nem szeretnénk előre tervezni, mindez a mi szempontunkból azt jelenti, hogy június 21-éhez, a King’s Stand Stakes időpontjához kell igazítanunk a többit, azaz ehhez képest kell visszafelé felépíteni a versenyprogramot.
Ha pedig ezen a gondolatmeneten indulunk el, akkor célszerű lenne Overdose-t Angliában, még ez előtt egy komolyabb erőpróba elé állítani, amire két lehetőségünk van. Az egyik az a május 21-i Group 2-es kategóriájú Temple Stakes a Haydock Parkban, ami már a 2009-es versenynaptárában is szerepelt. A másik pedig Newmarketben, a mi Hazafi és Nemzeti díjunknak megfelelő 1000 és 2000 Guineas futamok kétnapos meetingje, ahol a szintén ezer méteres, Group 3-as Palace House Stakes-ben indulhatna április 30-án. Ez utóbbi azonban a közelebbi időpont miatt kevésbé valószínű.
Kizárólag ezer méteres versenyeket említettél, pedig korábban futott 1200-ra is...
Idén szeretnénk Overdose robbanékonyságára építeni. Ezért ezer méteres, avagy 5 furlongos versenyeket keresünk számára. Azonban még mielőtt Angliába utaznánk, jó volna számára valahol a közelben, még áprilisi dátummal találni egy ezer méteres versenyt...
Milánót a beszélgetésünk elején nem említetted kész tényként. Ezek szerint akár Budapest, Bécs vagy Pozsony is számításba jöhet?
A Kincsem Parkban a tervek szerint áprilisban felújítják a gyepes pályát, itt csak a homokpálya állna rendelkezésre, így a budapesti helyszín nagy valószínűséggel kiesik. Gondoltunk a Bécs melletti ebreichsdorfi pályán április elején megrendezésre kerülő Preis vom Marchfeldre is, amit 2008-ban hat hosszal nyert, de azt egyrészt homokon futják, másrészt körpályán, én viszont egyenes pályás versenyekben szeretném indítani. Ráadásul mai friss információ, hogy a távját 1100-ról felemelték 1600 méterre, így ez biztosan kiesett.
Számításba jöhetnek még a közeli német pályák is, München vagy Hoppegarten. Utóbbiak már felajánlották, hogy kiírnának Overdose számára egy neki megfelelő versenyt, de én nem szeretném vállalni azt a kötöttséget, ami egy direkt az ő számára kiírt versenyből eredne. Amikor ismert lesz valamennyi szóba jöhető pálya versenykiírása, akkor az ezekben szereplő futamokból szeretnénk választani. Jelen pillanatban ugyanis nem az a legfontosabb, hogy milyen összdíjazású vagy milyen kategóriájú ez a majdani verseny, hanem, hogy azt szolgálja, hogy júniusra csúcsformába kerüljön Overdose.
Tavaly nagyon rövidek voltak a szünetek, a pozsonyi visszatérő versenyétől mindössze hat hét telt el a Baden-Baden-i futamig, úgy, hogy közte volt még egy budapesti verseny is. Ha elfogadsz egy számára kiírt versenyből eredő kötöttséget, az azt is jelentheti, hogy nem feltétlenül fog majd a rendelkezésetekre állni elég pihenő...
Tanulva a Baden-Baden-i vereségből, szeretnénk minden egyes versenyét megelőzően minimum négy hét pihenőt biztosítani számára, hiszen Overdose amikor starthoz áll, nem tudja, hogy az milyen kategóriájú, milyen erős verseny, ő abba belead apait-anyait. Nekünk kell megadni számára az időt a regenerálódásra és feltöltődésre a következő futása előtt. Ehhez minimum négy hét kell két verseny között. És számolnunk kell még utazással, patkolással, szóval más körülményekkel is.
Egy hónappal vagyunk az általad említett legkorábbi szóba jöhető verseny előtt. Tart már olyan szinten a felkészítése, hogy akár egy április 10-i időpont is vállalhatónak tűnjön? Ráadásul, ha nem a Haydock Parkot, hanem Newmarketet választjátok, mint első angliai helyszínt, akkor már csak három hét volna a 10-i és 30-i versenyek között.
Ami a felkészülést illeti, már kellő kondíciós munkát végeztünk Overdose-zal, és nincs akadálya, hogy ezen a héten megkezdődjön a formaidőzítés. Ehhez három hét is elegendő lehet, ha nem jön közbe újabb fagy. És persze a március végi patkolással is számolni kell, hogy az az idomárral egyeztetve, a formaidőzítés szempontjából is megfelelő időpontra essen. Ami pedig a versenyprogramját illeti, csak ismételni tudom, ezekben a hetekben válnak ismertté az európai pályák versenykiírásai. Így ma még, ha akarnánk se tudnánk biztosat mondani. Nemsokára okosabbak leszünk.
Az elmúlt napokban zárult az az aukció, amit a világ legnagyobb internetes árverési honlapja, az E-bay német oldalán tartottak. |
Mikóczy Zoltán a PannoniaOverdose.hu-nak elmondta, még tavaly ajándékozta lova egyik patkóját az egyik német galopp-portálnak, amikor Overdose a Berlin melletti hoppegarteni tréningtelepen tartózkodott rehabilitáción. Ez a portál pedig jótékonysági árverésre bocsátotta azt, hogy a befolyó pénzből a kölni zsokéiskolát támogathassák.
Végül 37 licit érkezett, a patkó pedig 361 euróért kelt el, ami forintra átszámítva szinte pontosan százezer. Ám amikor a vásárló – egy lószállítmányozó cég – értesült az árverés jótékony jellegéről, a vételárat felkerekítette 400 euróra, és elmondta, az a célja vele, hogy a patkót még idén, valamelyik Baden-Badeni lóárverésen újra elárverezteti, szintén jótékony céllal.
Reméljük, hogy Overdose idei teljesítményével még jobban felveri patkója árát, az övéit viszont verseny közben egyszer sem veszíti el.
Velük együtt érkezett Maktoum sejk Arc de Triomphe győztes Shakee-jának csikója is, akit Mikóczy Zoltán ugyanúgy megérzésből vásárolt, mint Overdose-t. A PannoniaOverdose.hu Jozef Roszivallal, Dózi, és a kiváló vérvonalú csikók trénerével beszélgetett, aki elmondta, hogy már megkezdődött Overdose felkészítése, jelenleg még az állóképesség megszerzésén dolgoznak, márciustól azonban már a formaigazításon lesz a fő hangsúly.
Még tavaly, a szezon kezdetén csábított Magyarországra Mikóczy Zoltán, az ő istállójának lovaival kezdted a munkát, köztük Overdose-zal. Azóta más futtatók is megkerestek...
Akkor 13 lovat hoztam magammal Szlovákiából, és 11 ló maradt rám, akiket korábban Ribárszki Sándor idomított. A szlovákiai lovaknak már csak kis része van meg. Idén 44 lóval kezdem a szezont, ez a magas szám annak is köszönhető, hogy más futtatók is megtiszteltek a bizalmukkal, a Gyolai Racing például 11 lovat adott hozzám tréningbe. Összesen 13 kétéves csikóm van, akik idén kezdik a pályafutásukat.
Ennyi lóval természetesen nem lehet egyszerre munkát végezni, ők kisebb csoportokban, úgynevezett lotokban dolgoznak...
Vannak köztük kiemelt lovak, mint Overdose, vagy Alfkona. Ők egy-egy ilyen csoporttal mennek ki az istállóból a tréningpályára és vissza, de magán a pályán egyedül futnak.
Overdose esetében már jó ideje ez a bevált módszer, amit Mikóczy Zoltán azzal indokolt, hogy ne szokja meg, hogy más ló fut előtte.
E mellett az is lényeges, hogy így nyugodtabb marad, kevésbé idegeskedik, és nem húzza fel magát.
Kiváló vérvonalú csikók kerültek hozzád, talán nem túlzás szenzációról beszélni, hiszen olyan világsztár lovak ivadékai, mint akik most Overdose-zal együtt készülnek, korábban elvétve kerültek Magyarországra.
Angol, francia és lengyel tenyésztésű csikóim vannak, utóbbiak idegesebbek, mintha nem ismernék az embereket, az angolok viszont egészen mások, kitűnnek a többiek közül. A newmarketi December Sale árverésről heten kerültek hozzám. Csak felnyergeljük őket és már dolgoznak is. A Manduro apaságú kanca két és fél hónap alatt hat centit nőtt. Nagyon szép külleműek, jól járnak, ez kifejezetten érvényes a Dalakhani csikóra.
Olyan sztár apaméneket említettél, mintha a Barcelona keretét sorolnád. Manduro, Ullmann báró lova 2007-ben világranglista első volt. Megnyerte a Royal Ascot egyik legnagyobb presztízsű versenyét, a Prince of Wales Stakes-t, majd Párizsban a Prix Foy-t, de utóbbin olyan sérüléssel ért célba, hogy hiába volt az azévi Arc de Triomphe legnagyobb esélyese, már nem indulhatott rajta. Northern Dancer révén Overdose távoli rokona, és az is közös bennük, hogy Andreas Suborics és Christophe Soumillon is mindkettőjüket lovagolta versenyben.
Soumillon Manduro nyergében 2006-ban Ascotban, a Prince of Wales Stakes-ben
Andreas Suboriccsal 2005-ben Münchenben, egy Listed versenyben
Dalakhani Aga Kán lova, kilenc startjából nyolcszor győzött, ebből négyszer Group 1-es versenyben. 2003-ban az év legjobb európai lova lett, és neki már az Arc de Triomphe győzelem is összejött. Nála is találunk egy számunkra kedves nevet: valamennyi versenyében Christophe Soumillon lovagolta.
Dalakhani 2003-ban Soumillonnal, Párizsban, a Prix du Jockey Club (Group 1) megnyerését követően
Ha pedig már a Royal Ascot is szóba került, van egy Dr. Fong csikónk is, aki a Group 1-es St James's Palace Stakes-t nyerte még 1998-ban.
Miért nem szólítod a nevükön őket? Miért csak az apamének csikóiként beszélsz róluk?
Mert még nincs nevük. Úgy is mondhatnánk, még nem lettek megkeresztelve. Csak két hete kaptuk meg a hivatalos papírjaikat, amik még nem lettek átírva. Ezeken a név még üresen áll, csak a származásuk van feltüntetve rajta. A végső döntés az angol méneskönyv illetékeseinek kezében van, mert nekik kell jóváhagyniuk az általunk javasolt neveket. Ez még folyamatban van.
Van a csikók között titkos kedvenc, vagy aki kiemelkedik közülük?
Ilyenkor még korai erről beszélni, ha volna közöttük már most rendkívüli képességűnek tűnő ló, arról babonából sem beszélnék. Persze minden tulajdonos azért vásárol lovat, mert bennük a reményt veszi meg, hogy egy Overdose-hoz hasonló, kiemelkedő tehetségű lóra találjon. Az angliai csikók között azonban akad egy, akinek megvásárlása kísértetiesen hasonlít Overdose vételéhez. Az árverés előtt ugye minden kiszemelt lovat tüzetesen megnézünk, ellenőrizzük a küllemét. Viszont Mikóczy Zoli minden tanács és megbeszélés nélkül vett egy lovat. A büfében voltunk, és Zoli egyszer csak otthagyott bennünket. Negyed órára rá széles mosollyal az arcán jött vissza, és közölte, hogy „leütöttek” neki egy Sakhee csikót. Azt mondta, belső késztetésből vette meg, mint egykor Dózit.
Sakhee a leggazdagabb arab futtató, Maktoum sejk lova. 2001-ben elképesztő, hat hosszas előnnyel nyerte az Arc de Triomphe-ot. Három hétre rá már Amerikában indult a Telivér Világbajnokságnak is hívott Breeders’ Cup legerősebb futamán, a Breeders’ Cup Classic-on, ahol életében először homokpályán futva nyakhosszas második lett. Majd a Dubai versenyszezon legnagyobb versenyén, a ma már 10 millió dolláros összdíjazású Dubai World Cup-on lett harmadik...
Sakhee 2001-ben Párizsban, amikor hat hosszal nyerte Dettorival az Arc de Triomphe-ot
A Sakhee csikó anyja pedig attól a Zamindartól származik, aki a franciák csodakancájának, a 2008-as Arc de Triompe-ot Soumillonnal nyerő Zarkavának az apja. Továbbá Shakee leszármazottja az a Sakhee’s Secret, akit 2007-ben, a newmarketi July Cup megnyerése után az év sprinterének választottak Európában. Gondolom, elsősorban ez motiválhatta Zolit. Neki viszont van már kiválasztott neve. Ha jóváhagyják, Zolie Walker-nek fogják hívni.
Velük még hónapokat kell dolgozni, mire életük első versenyében elindulhatnak. Lassan pedig Overdose felkészítése is meg kell kezdődjön, csakhogy ilyen szeszélyes időjárásban, amikor egyik héten plusz tíz fok van, a következőn meg jönnek megint a mínuszok, az alagi pálya talajának minősége sem állandó...
Már Overdose-zal, és a több lóval is elkezdtük a munkát. Dózi naponta közel három kilométert vágtázik, igaz nem teljes, hanem úgy 60-70%-os erőbedobással. Ilyenkor ennél több még nem szükséges. Az alagi klíma miatt a téli pálya talaja kevésbé fagy meg. Ha nincsenek hetekig tartó mínuszok, akkor, ha hideg is van, úgy délelőtt 11 óra felé már lehet rajta normálisan futni. Overdose most küllemre is igen jól néz ki, és jól is dolgozik. Most még a kondíciómunka zajlik, azaz az állóképesség megszerzése a fő cél. Márciustól azonban már a formaigazításon lesz a fő hangsúly
Mikóczy Zoltán pedig elmondta, ha egy patkolást követően megint nem vált volna néhány napra érzékennyé lova patája, akkor az októberi milánói versenyén a világ legjobb zsokéja, Frankie Dettori ült volna rajta. Akire lehet, hogy idén is számíthat...
Christophe Soumillon az európai téli szünetben Japánban versenyzett. November 28-án Tokióban futották a világ egyik legnagyobb versenyét, a hatmillió dollár összdíjazású, Group 1-es, 2400 méteres Japan Cup-ot, amelyben Christophe a hazaiak nagy kedvencét, Buena Vistát lovagolta. A rajtot követően a 18 lovas mezőny hátsó harmadában galoppozott, hogy aztán a célegyenesben lefiniseljen mindenkit. Óriási ünneplést csapott, még ostorát is kidobta a nézőknek, ám húsz percre rá a versenyintézőség a második helyre sorolta vissza őket, mondván, nem tartották az egyenes vonalat a célegyenesben, hanem kicsit befelé húztak. A verseny videóját elnézve döntse el mindenki maga, mennyire volt jogos a büntetés, de Soumillont ráadásként a következő négy versenynapra is eltiltották, így csak december közepén versenyezhetett újra.
(Buena Vista 16-os számmal, alulról a harmadik boxból indul, Soumillon fekete mezben, piros X-szel a mellkasán, sárga csíkos ujjú dresszben, rózsaszín sapkában lovagolja.)
Karácsony másnapján megint Buena Vistával indult harcba a 2500 méteres szintén Group 1-es Arima Kinen győzelméért, ami egy sajátos japán all star verseny, az indulók nagyobbik részét a közönség „szavazza be” a versenyre, a többi helyet a legtöbb pénzdíjat nyert lovakkal töltik fel. Itt viszont már nem a versenyintézőség miatt lettek másodikak. Talán némi gyógyírt jelenthet számára, hogy ennek ellenére Buena Vistát választották Japánban a 2010-es év lovának. Azóta viszont elkezdődtek a Dubai versenyek is, ahol első versenynapján öt lovaglásából egy győzelmet és négy helyezést szerzett, a következőn pedig szintén nyert, és további három dobogót hozott. Mondhatni kiváló formában van...
Ahogyan az utóbbi időben az a Gary Hind is remekel, akivel Overdose megnyerte tavalyi pozsonyi és budapesti visszatérő versenyeit. Ő a téli szezont Bahreinben tölti a királyi család istállójának első számú lovasaként, és olyan meggyőzően vezeti az ottani sampionátust (azaz a zsokék versenyét), hogy már most nagy valószínűséggel borítékolható szezon végi győzelme. Ami már a harmadik volna, hiszen korábban is sokszor lovagolt az arab világban, kétszeres bahreini és egyszeres katari sampion.
Hogy Overdose menedzsmentjének még nehezebb dolga legyen, ismét képbe kerülhet az az osztrák Andreas Suborics, akivel Overdose 2008-ban a legnagyobb sikereit aratta: együtt nyerték a Goldene Peitschét, a hamburgi és római futamokat, és Overdose vele ért elsőként célba az érvénytelenített párizsi Group 1-es Prix de l’Abbaye-ban is. Sok szakmabéli szerint vele alkották eddig a legjobb párost. Suborics azonban tavaly augusztusban bejelentette kényszerű visszavonulását, mivel márciusban fejbe rúgta egy ló munka közben, és orvosai eltanácsolták a lovaglástól. Ám az előzetes várakozások ellenére teljesen felépült, és decemberben bejelentette, hogy újra nyeregbe száll.
Az elmúlt években ők hárman lovagolták Overdose-t, most komoly dilemma, hogy melyikük lehet a legjobb választás. A PannoniaOverdose.hu Mikóczy Zoltánt kérdezte.
Soumillon, a remek formában lévő világsztár, de Overdose vele veszítette el veretlenségét. Hind, a közép-európai sztár, aki kétszer is győzött tavaly Overdose-zal, de már rég lovagolt Nyugat-Európa legnagyobb versenyeiben. És Suborics, a háromszoros német sampion, akivel Overdose – mondhatni – tökéletes párost alkotott, ám ki tudja, utolérheti-e visszavonulása előtti formáját... Melyiküket látnád legszívesebben Overdose nyergében 2011-ben? Egyáltalán elérhető-e számotokra bármelyikük?
Nagyon remélem, hogy továbbra is mindhárman elérhetők számunkra. Részünkről töretlen a bizalom, és semmi olyanról nincsen tudomásom, ami miatt ne ülnének Overdose hátára. Jelen pillanatban azonban magam sem tudom megmondani, melyikük volna a legjobb választás. Annál is inkább, mivel Overdose 2011-es programja még nem állt össze – nem is fog március elejéig – és az, hogy aktuálisan kit kérünk fel rá, minden esetben függ az adott versenytől is. Azt is fontosnak tartom elmondani, hogy nem vagyunk abban a helyzetben, hogy elutasíthatnánk azt a lehetőséget, hogy ilyen világklasszis zsokék bármelyike is Overdose-t lovagolja.
Soumillon és Hind jelenleg meglehetősen távol, az arab országokban versenyeznek...
Garyvel a bahreini kiutazása előtt beszéltem utoljára, még karácsony előtt. A tér- és az időbeli távolság okán sem aktuális, hogy jelen pillanatban Overdose idei szezonjáról egyeztessünk.
Suboricssal számolsz? Mármint, ha jelét adja annak, hogy ismét korábbi formájában képes versenyezni? Sokak szerint vele ment Overdose a legjobban, ők voltak a legjobban összehangolva...
Igazából Overdose versenyein soha nem kellett a zsokéinak hozzáadni azt az extraklasszist, ami elvárható tőlük, és amivel kétségkívül rendelkeznek is. Erre akkor lenne szükség, ha fej-fej mellett kéne küzdenie valakivel. Sokhosszas győzelmei alkalmával mindig is a ló formája volt a meghatározó, az döntötte el versenyei kimenetelét. Amikor kikapott, hiába ült volna rajta a világ legjobb zsokéja, ha az nem éppen Soumillon. Overdose nem volt formában, nem akart versenyezni, azért futott úgy, ahogy futott. Amikor sok hosszal nyert, akkor pedig olyan kondícióban volt, hogy azokat a versenyeit megoldotta volna sok más lovassal is. Bár, itt feltétlenül ki kell hangsúlyoznom Gary Hind profi hozzáállását, aki Overdose tavalyi visszatérő versenyein, annyira kímélte a lovat, hogy csak annyit kért tőle, amennyi éppen elég volt a versenyek megnyeréséhez. Bár ugyanerre képes lett volna bármelyik közülük.
Azért a zsoké extraklasszisa nem nélkülözhető, hiszen bármikor alakulhat úgy egy verseny, hogy ez komoly helyezésekről döntsön...
Ha nem jött volna közbe a patkolást követő elhúzódó pataérzékenysége, akkor az októberi milánói versenyében egy negyedik, egy olyan zsoké vitte volna, aki szinte minden futtató álma. Persze az ember nem ugrálhat az egyik világklasszis zsokéról a másikra, de azon a versenynapon Soumillon éppen az eltiltását töltötte, Gary Hind, ha jól emlékszem egy kisebb betegséggel küzdött, és Suborics éppen nem volt nyeregben. Így nagyon örültem, és két kézzel kaptunk a lehetőségen, hogy Frankie Dettori elvállalta Overdose versenyét.
Dettori a világ jelenleg leghíresebb és legnagyobb pénztárcájú futtatója, Maktoum sejk Godolphin istállójának első számú lovasa. Háromszor nyerte a legnagyobb európai futamnak számító Arc de Triomphe-ot, szintén háromszor a Prix de l’Abbaye-t. A Breeders’ Cup futamain kilencszer, a Dubai World Cup-on háromszor, az Ascot Gold Cup-on négyszer, az angol St. Legerben ötször győzött. Napestig sorolhatnánk a győzelmeit, fantasztikus lovas, nem véletlen, hogy sokan őt tartják a jelenkor legnagyobb zsokéjának. Ugyan ebben a sportban nem lehet végletes kijelentéseket tenni, de ha van egyáltalán zsoké, akit Soumillon elé lehet helyezni, kétségtelen, hogy a legtöbben Dettorit említenék...
Ezért is különösen fájó, hogy Overdose nem volt kész rá, hogy fusson Milánóban.
Kevesen tudják róla, hogy ugyan Európában nem ez a legerősebb lóversenynemzet, de Dettori olasz, és olaszként ért el ekkora sikereket. Abban, hogy vállalta volna Overdose-t, szerepet játszott az is, hogy Olaszországban volt a verseny?
Ráadásul Dettori Milánóban született, és a papája is zsoké volt. Sokszor elmondta, mekkora értéket jelent számára a hazájában bizonyítani, így minden bizonnyal ez is szerepet játszott benne.
Ezek szerint Dettorival is számolsz?
Ne menjünk ennyire előre, hiszen először a tervezett versenyeknek kell összeállniuk, az pedig nagyban függ Overdose felkészülésétől. Arról pedig, hogy melyik versenyére ki lehet a legjobb zsoké, majd csak ezt követően lehet elkezdeni gondolkodni. Egy biztos, rajtunk nem fog múlni.
Hannover, Stuttgart, Stockholm, Genf, Lipcse, Göteborg – Európa legrangosabb fedeles lovasversenyeinek helyszínei. Hozzájuk csatlakozott Budapest is. A magyar lovassport ismét rangos nemzetközi elismerést és különös szervezési feladatot kapott.
Hat fogathajtó világbajnokság és három Lovas Világkupa sikeres rendezése után – a Nemzetközi Lovas Szövetség megbízásából – 2010. december 3-5-én a Papp László Budapest Sportarénában nagy nemzetközi és hazai érdeklődés mellett – ezúttal negyedik alkalommal – rendezzük az OTP Bank Lovas Világkupát.
Rendezvényed legyen kreatív, egyedi, érdekes, különleges, látványos, meghökkentő – hangzik a hozzáértők jó tanácsa. Erre törekszünk.
S hogy ez így is lehessen, abban a közvélemény kutatásunk a szép számmal érkező javaslatok és persze saját tapasztalataink igyekeznek eligazítani.
A tovább gazdagodó programunkat nem csupán a lovasok, a szakemberek számára állítottuk össze, hanem emellett – természetesen – gondoltunk a könnyed kikapcsolódásra érkezők szórakoztatásáról is.
Az új produkciók mellett természetesen műsoron tartjuk a közönségkedvenc számokat is.
Rendezvényünk – mintegy – jelképezi a lovascsaládunk összefogását: a versenyek és a show-műsor szervezésben, programjában Szövetségünknek mind a nyolc szakága szerepet vállalt.
Az első: lovaskultúránk és lovashagyományaink népszerűsítése, méltó rangjának, tekintélyének helyreállítása, felemelkedésének segítése itthon és külföldön; a sokunk által méltán csodának tartott lovasvilág, a lovassport bemutatása, még szélesebb körű megszerettetése.
A második: a lovassportunk tömegbázisának erősítése. Ennek érdekében az idén is a gyerekekhez fordulunk. A II. Nemzeti Gyerek Lovasnap keretében – ingyenes belépéssel – december 3.-án övék az Aréna. Több mint 14 ezer gyermeket látunk vendégül. Köztük a nagy családokból és a vörösiszap sújtotta Kolontárról érkezőket.
Gyerekek! Lehet példaképet választani.
Kis lovasbarátaink csúcstalálkozóját kedvcsinálónak is szánjuk. Hiszen újabb lovastehetségek csak akkor jöhetnek felszínre, ha – a fogékony időszakban – mind több gyerek kerül lóközelbe. Meg kell tanítanunk őket lovagolni!
Hirdetjük: a középpontban az ifjúság áll; óvni, lovas- és általános kultúrára tanítani, szellemi és anyagi erővel támogatni őket – kötelességünk. Ez a leghatékonyabb befektetés.
A csodálatos lovas világunkba igyekezőknek, mindenek előtt a fiataloknak, elmondjuk, bemutatjuk, hogy motiváltsággal, önkontrollal, sok-sok munkával, a lovak iránti alázattal, az anyagi áldozatot vállaló szülők, a tanítómesterek és az edzők iránti tisztelettel a lovasok világában messzire juthatnak.
Az OTP Bank az elmúlt évhez hasonlóan idén is pályázatot írt ki a hátrányos helyzetű gyerekek részére, hogy ők is részesüljenek a feledhetetlen gyerek lovasnap élményeiből.
A lovas események támogatása mellett a legnagyobb hazai pénzintézet – partnerei segítségével – a lovakkal való kapcsolat kialakításának egészségügyi, rehabilitációs eredményeire, sikereire, a terápiás lovaglás gyógypedagógiai fontosságára és hatására irányítja a figyelmet.
Több cég, szerkesztőség, intézmény – köztük nemzeti főtámogatónk, az OTP Bank – jelezte, hogy ajándékokkal, jutalomüdüléssel, lovasújság előfizetéssel és egy sor más meglepetéssel igyekszik még feledhetetlenebbé tenni a lovas jövőt építő gyereknapot.
A Világkupának – sportértéke mellett – jelentős a társadalmi, gazdasági, idegenforgalmi és sportdiplomáciai hatása is. Döntéshozók, gazdasági- és üzletemberek, nemzetközi rangú lovasok, sportdiplomaták sora látogat el Budapestre, az Arénába.
Támogatókat igazából csak világszínvonalú rendezvényeinkhez remélhetünk.
A kölcsönös előnyöket és rendezvényünk színvonalát, eddigi sikerét látva a nemzeti főtámogatónk, az OTP Bank mellett – amely immár negyedik alkalommal áll mellénk – további rangos intézmények, cégek, társaságok szponzorálnak, vállalnak anyagi közösséget velünk. Olyanok, amelyek – a gazdasági gondok közepette – nem csupán pénzünket, hanem kitűnően csengő nevüket is adják a Világkupához.
A versenyünk széleskörű propagálásához tizennégy szerkesztőséget – köztük fő támogatónkat, az MTV-t, a Nemzeti Sportot és a Class FM-et – nyertük meg.
Köszönet érte!
A lovas társadalom, a nagyközönség, valamint a média – reményeink szerint – jelentős érdeklődése mellett a versenyen és a kísérő műsorban 15 nemzet, 70 lovasa – és a show műsorban szereplőkkel együtt – mintegy 300, köztük vagyonokat érő, ritkán látott ló érkezik az Arénába.
A nyolc díjugrató versenyen – köztük a szombat délutáni OTP Díjugrató Kupán – világhírességek sora indul. Közülük többen a közel múltban az Amerikai Egyesült Államokban, Kentuckyban rendezett világbajnokság utáni első nyilvános fellépésükre készülnek nálunk.
A versenyre számos országból kértek a lovasok személyes meghívót.
Vasárnap az OTP Nagydíj Fogathajtó Döntőben öt világbajnok – köztük az ide vb-győztese – ül bakra. Együtt tizenegy világbajnoki cím van a tarsolyukban. Természetesen ott lesznek honi fogathajtó sportunk legjobbjai, akik – kitűnő elődjeikkel együtt – az eddigi világ- és Európa bajnokságokon 65 érmet, köztük 31 aranyat nyertek.
OTP Lóerőpróba a gyereknap egyik fénypontja lesz. A lovak, a gyerekek és a kutyák „versenyeznek egymással” három kategóriában: magasugrásban, súlyhúzásban és szlalomversenyen.
A nagyon tehetséges Mészáros-testvérek bemutatója, a közönség kedvenc póni-galopp (ezúttal a 8-12 éves gyerekek és a kispónik között zajlik négy futamban a verseny), a Sóskúti Manók (Habsburg Eilika vezetésével látványos, színes bemutatóval csinálnak kedvet a lovassport alapjainak elsajátításához és a lovastornához) a kontinens és világversenyeken kitűnően szerepelt gyerekeink az Arénában is újabb bravúrokra készülnek. Kinder Kupa (Jelen és a jövő: olimpikonok és gyerekek staféta díjugrató versenye). Az Ifjúsági Világkupa-győztes ifj. Dobrovitz József, Hölle Martin és barátai: fogat-show
A kísérő show-műsorban mintegy 30 érdekes, tartalmas, szórakoztató, esetenként „meghökkentő” előadást láthat a közönség.
Tudjuk, hogy igazán látványos, „ütős” show-műsorhoz sztárok, világszámok kellenek. A közönségünk újat, érdekeset vár. Ezért vált jegyet.
A világszámok élére az Ukrán kozákok lovasbemutatója kívánkozik. (Lendület, bátorság. A kozákok hagyományait felelevenítő kilenc kozák bravúrlovas 1995 óta 16 országban lépett fel – óriási sikerrel.)
A Horse Man Team ugyancsak látványos műsorral jelentkezik (A fiatal, lendületes francia magasugró csapat a világ 36 országában eddig 200 bemutatót tartott; 7 Guinness rekordot jegyeznek. Iskolájukhoz a világ legjobbjai közé tartozó 18 magasugró atléta csatlakozott.)
A soha le nem győzött Kassa Lajos lovasíjász világbajnokunk a modernkori lovasíjászat megteremtője, többszörös Guinness rekorder, az idén egy pajzslövő rekordot igyekszik felállítani.
Lezsák Levente – A Fehérló fia bemutatója látványosan idézi meg az ember és a ló sok ezer éves kapcsolatának kezdeteit.
Reining-Western magyar cowboyai igazi vadnyugati hangulatot idéznek az indiánokkal folyó „vérig-menő” összecsapásaikkal és country zenével.
Közkívánatra! Sportolók és művészek nyeregben és fogaton – szó szerint – ismét vetélkednek.
Itt lesznek a világhírű elismert lovascsaládok is. Érdekes és tanulságos beszélgetések, történetek, látványos filmbejátszások adnak ízelítőt életükből.
A LÓ: egy csodálatos élményvilágot varázsol vissza; önbizalmunkat növeli; felfrissít, testi lelki egészséget hoz; közösséget formál; kenyeret ad; sportolásra, kikapcsolódásra hív.
December 3-5-én, a Papp László Budapest Sportarénában az esztendő legrangosabb lovasrandevújára várjuk Önöket! Ne késsenek el!
Mi ott leszünk!
Lázár Vilmos
A résztvevő nemzetek: Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Ausztrália, Bulgária, Csehország, Fehéroroszország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lichtenstein, Litvánia, Németország, Olaszország, Oroszország, Románia, Svájc, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna és Magyarország.
A Papp László Budapest Sportarénábanc2010. december 3. és 5. között megrendezésre kerülő Lovas Világkupán összesen 65 lovas lép színre.
A világkupa idején mintegy 700 akkreditált lovas szakembert, köztük számos hazai és külföldi versenyzőt, szaktekintélyt, sportdiplomatát, bírót fogadunk.
Tovább gazdagodik a fény-, a hangjáték és a hangosítás. Fény-látvány: a Nemzeti Színház munkatársa vezeti a csapatot. Kiváló DJ keveri a zenét.
A dekoratőrök újításokra készülnek; a Szent-korona ismét gazdagítja a díszletet.
A versenyen és a show-programban összesen mintegy 300 nagy értékű – köztük számos vagyonokat érő – ló érkezik az Arénába.
A lovakat és a felszereléseket mintegy 150 kamion hozza-viszi.
Az első Világkupára Ausztriából hozott – és most is használt – 650 tonnányi különleges /homokból, textilből és kötőanyagból álló/ talaj gyors ki- és behordása, elterítése, döngölése, a verseny alatti karbantartása szervezett munkát és jelentős gépparkot igényel.
A pályaépítő csapat 2010-ben végig együtt dolgozott Ausztriában, így – ígérik – az idén még gyorsabbak lesznek.
Idén az amszterdami, a veronai és a hoofddorpi versenyeken szerzett tapasztalatokat hasznosítják a szervezők.
A Lovas Világkupa kísérő műsorában sörkóstoló is lesz. 4-én, szombaton 22:00-órakor a Pilsner Urquell söreit kóstolhatja meg a nagyérdemű.
Nosztalgiázunk is: a gyönyörű sörös lovak hagyományos söröskocsikon hozzák a kóstolni valót.
A világszínvonalú műsor és verseny után a szervezők jó hangulatú kikapcsolódásra hívják, várják az érdeklődőket.
Több hét távlatából beigazolódott a menedzsment azon döntése, hogy kihagyták az év végére tervezett versenyeket, mert azóta Overdose lába tökéletesen rendbejött, a tályog okozta problémák már nem hátráltatják.
Mikóczy Zoltán elmondta a PannoniaOverose-nak, hogy ugyan számításba vették, hogy a sokmillió dolláros versenyekkel tűzdelt Dubai versenyszezonra elutazzanak, de sokkal fontosabbnak tartják, hogy jövőre angliai és franciaországi Group I-es versenyeket vehessenek célba, ezért a téli pihenő alatt Overdose csak alagi kifutójában futkorászhat.
Overdose felkészülését a szezon végén egy tályog hátráltatta, emiatt nem indulhatott sem Milánóban sem Rómában.
Ennek tisztítására és eltávolítására már korábban sor került, de több hét távlatából továbbra is indokoltnak tűnik a leállítása, vagy inkább csak a korábbi sérülése miatt volt óvatos a menedzsment?
Teljes mértékben indokolt volt. Túlságosan nagy kockázat lett volna a római versenyt bevállalni, hiszen ez a pataprobléma több hetes tréningkiesést okozott, így nem maradt volna elegendő idő tisztességgel felkészíteni rá.
Ha pedig sietősre vesszük, azzal árthattunk volna Overdose-nak. Így utólag is helyénvaló az a döntés, hogy a téli pihenőt választottuk.
Túl vagytok a tályog okozta problémán?
Szerdán újrapatkolták, ezt követően pedig az állatorvos és a kovácsa is egyértelműen azt mondta, hogy jelen pillanatban tökéletes a lába.
Tehát ha éppen nem lennénk versenyszezonon kívül, akár futhatna is?
Igen, csak hát jelen pillanatban nincs olyan verseny, amire felkészíthető lenne.
Néhány országban ugyan ilyenkor is tartanak egzotikus versenyeket, a svájci St. Moritzban például havon is futnak a lovak, de ezek nem képviselnek olyan szintet, hogy komolyan számításba jöhessenek...
Ami ilyenkor a Föld északi felén egyedül számít, az a Dubai versenyszezon, ami decemberben kezdődik, és március végével csúcsosodik ki. A Dubai World Cup-ra mehetne, de úgy gondolom, hogy sokkal fontosabb számunkra az, hogy megfelelő téli pihenő után, a tavaszi felkészítést követően az európai csúcs sprintversenyekre tökéletes állapotba kerüljön. A cél, hogy jövőre angliai és franciaországi Group I-es futamokban bizonyítson.
Tavaly is ezt mondtad.
Még mindig nem vagyunk vele elkésve.
Ráadásul, mivel Dubai arab ország, ott a futamokra fogadni sem lehet.
Beérem azzal, ha jövőre Ascotban fogadnak minket.
A téli pihenője mivel telik?
Minden nap nyereg alatt van, átmozgató, de nem gyors munkákat végez, ezt követően pedig a padikban (kifutóban) tölti a napját.
A versenyszezonban ez ugye nem volna túl szerencsés, hiszen a padik a boxához képest meglehetősen tágas, és ott elég sokat kiadhat abból az erőből, amit akkor a versenyekre kell koncentrálni.
Ezen a nyáron változtattunk, úgy ítéltük meg, hogy ezt igényli. Jól is érzi magát, most télen pedig semmi akadálya, hogy annyit mozogjon, amennyit csak akar.
A napi penzum után az istállóba visszatérve pedig megkapta karácsonyi ajándékát is, aminek egy részét azonnal el is tüntette.